Advies Raad van State over de nieuwe thuiskopieregeling

02-11-2012 Print this page

B9 11808. Staatscourant Nr. 22227, 2 november 2012. Aanbieding advies Raad van State over de nieuwe thuiskopieregeling. Zie hier voor de inmiddels gepubliceerde nieuwe regeling  (waarin het onderstaande advies is verwerkt).

Staatsecretaris Teeven:  “Naar aanleiding van het advies is de keuze om e-readers niet aan een thuiskopieheffing te onderwerpen nader gemotiveerd in de toelichting. Tevens is in de toelichting nader ingegaan op de motivering van de keuze voor een geldingsduur van het ontwerpbesluit van één jaar. Ten slotte is in de toelichting aandacht besteed aan de uitvoerbaarheid van de regeling voor producenten van dragers die in de bijlage bij het besluit zijn opgenomen. Daarbij is ook de toelichting op de uitvoerbaarheid van artikel 16ga Auteurswet opnieuw bezien.” Enkele citaten uit het advies:

“Uitvoerbaarheid De Afdeling heeft in de nota van toelichting aandacht voor de uitvoerbaarheid van het ontwerpbesluit gemist. Producenten van dragers die in de, ten opzichte van het thans geldende besluit ingrijpend gewijzigde, bijlage bij het ontwerpbesluit zijn opgenomen, hebben slechts een korte periode de gelegenheid zich op de uitvoering van het besluit voor te bereiden. Uit de toelichting blijkt niet in hoeverre deze producenten daartoe redelijkerwijs in staat zullen zijn.”

“De Afdeling is van oordeel dat voor beide argumenten zich de vraag laat stellen of de relatief korte termijn van één jaar passend is. Ten aanzien van de opkomst van nieuwe dragers merkt de Afdeling op dat zij er niet op voorhand van overtuigd is dat de ontwikkelingen zo snel gaan dat de huidige lijst voorwerpen slechts voor de periode van één jaar zou kunnen worden vastgesteld.(…) De Afdeling adviseert in de toelichting de relatief korte geldingsduur van het ontwerpbesluit nader te motiveren en zo nodig het ontwerpbesluit aan te passen."

 “Dragers die thans nog aan een heffing zijn onderworpen maar in de praktijk nauwelijks nog worden gebruikt, zoals bijvoorbeeld analoge videocassettes, worden niet langer aangewezen. Digitale dragers zoals als MP3-spelers (audiospelers), externe HDD Drives, en tablets zijn toegevoegd. De Afdeling merkt op dat de bijlage in het bijzonder ziet op dragers van muziek of van videobestanden. Zij heeft daarbij de zogenoemde e-readers gemist. Op grond van artikel 16c van de Auteurswet is niet uitgesloten dat ook e-readers aan een thuiskopieheffing worden onderworpen. De Afdeling adviseert in de toelichting de keuze om e-readers niet aan een thuiskopieheffing te onderwerpen, nader te motiveren en de bijlage bij het ontwerpbesluit zo nodig aan te passen.”

Lees het advies hier. Nieuwe thuiskopieregeling + toelichting hier.