BBIE: verwarringsgevaar tussen tekens "BB" en "BB BIERBAR"

01-05-2013 Print this page
B912291
(Met dank aan Charles Gielen, NautaDutilh)

Benelux-Bureau voor de Intellectuele Eigendom (BBIE), 15 april 2013, R&A Bailey & Co v Van der Meulen.

Oppositieprocedure o.g.v. oudere Gemeenschapswoord-/beeldmerken bestaande uit de twee grafisch vormgegeven letters “BB” tegen het gecombineerde woord-/beeldmerk, dat ook bestaat uit twee grafisch vormgegeven letters “B” met hieronder de aanduiding “BIERBAR”, voor bieren en alcoholvrije dranken. Het BBIE wijst de oppositie toe, nu verwarringsgevaar tussen de tekens wordt aangenomen.

De betreffende waren zijn in geringe mate soortgelijk aan elkaar. De tekens zijn op visueel vlak overeenstemmend (bevatten beiden de letters “BB”, die qua opbouw en weergave ook overeenstemmend zijn), terwijl zij op auditief vlak ofwel niet overeenstemmend, ofwel identiek, ofwel sterk overeenstemmend zijn (afhankelijk van hoe het bestreden teken zal worden uitgesproken: “bierbar”, “BÉBÉ” of “dubbel B” al dan niet in combinatie met “bierbar”). Begripsmatig stemmen de tekens niet overeen. Het Bureau merkt op dat het gevaar voor verwarring bij een deel van het publiek al voldoende is om een oppositie toe te wijzen en is dan ook van oordeel dat het in aanmerking komend publiek kan menen dat de desbetreffende waren afkomstig zijn van dezelfde of van economisch verbonden ondernemingen.

32. Merk en teken hebben het beeld bestaande uit de letters "BB" gemeen. De gelijkenis tussen deze beeldelementen bestaat niet enkel uit het feit dat het twee letters "B" betreft, maar ook uit het feit dat de opbouw en weergave in beide gevallen overeenstemmend is: in beide gevallen staan de letters "B" met de rug naar elkaar toe en worden deze letters verbonden door het middelste streepje van de letter "B". Bovendien hebben de letters een gelijkaardige ronde, sierlijke vorm.

35. Het Bureau is van oordeel dat het in aanmerking komend publiek de letters BB zowel in het ingeroepen recht als in het bestreden teken zal herkennen. Het ingeroepen recht zal dan ook worden uitgesproken als "BÉBÉ" of als "dubbel "B". Het bestreden teken zal uitgesproken worden ofwel door enkel te refereren aan "bierbar", ofwel als "BÉBÉ" of als "dubbel "B", al dan niet in combinatie met   het onderschrift "bierbar".

37. De letters "BB" hebben geen vaststaande betekenis voor het in aanmerking komend publiek, in tegenstelling tot het woord "bierbar" in het bestreden teken. Merk en teken zijn begripsmatig niet overeenstemmend.

49. Op visueel vlak stemmen de tekens overeen. Op auditief vlak zijn zij ofwel niet overeenstemmend, ofwel identiek, ofwel sterk overeenstemmend. Begripsmatig stemmen de tekens niet overeen. In dit kader merkt het Bureau echter op, dat het gevaar voor verwarring bij een deel van het publiek al voldoende is om een oppositie toe te wijzen (GEU, Hai/Shark, T-33/03, 9 maart 2005). De waren zijn soortgelijk. Het Bureau is dan ook van oordeel dat het in aanmerking komend publiek kan menen dat deze waren afkomstig zijn van dezelfde of van economisch verbonden ondernemingen.

Lees de beslissing hier.