Conclusie AG: Opzegging franchise door Leen Bakker om bedrijfseconomische reden gerechtvaardigd, maar niet zonder schadevergoeding

03-07-2024 Print this page
B916689

Deze zaak hangt samen met drie andere zaken over het beëindigen van franchiseovereenkomsten, waarover ik vandaag ook mijn conclusies geef. De franchisegever Leen Bakker heeft de overeenkomsten met haar vier franchisenemers opgezegd vanwege bedrijfseconomische redenen, wat ook wel wordt aangeduid als opzegging op neutrale gronden, zonder verwijt aan de franchisenemers. De franchiseovereenkomsten gaven Leen Bakker het recht om op te zeggen met een termijn van 13 maanden, mits het redelijkerwijs niet van haar kon worden verlangd de overeenkomst voort te zetten.

 

Zowel de kantonrechter als het hof hebben geoordeeld dat de opzegging gerechtvaardigd is vanwege belangrijke bedrijfseconomische belangen. Het hof heeft echter, anders dan de kantonrechter, geoordeeld dat redelijkheid en billijkheid een opzegging zonder schadevergoeding in de weg staan en heeft de Leen Bakker, als franchisegever, veroordeeld tot een schadestaatprocedure.

 

De franchisenemers en de Leen Bakker hebben cassatieberoep ingesteld tegen de oordelen over de opzegging, maar ik zie geen kans van slagen voor deze klachten. Daarnaast heeft Leen Bakker bezwaar gemaakt tegen de verplichting tot schadevergoeding ondanks de lange opzegtermijn, maar ook deze klacht acht ik ongegrond. Wel slaagt de klacht van de franchisenemers over de proceskostenveroordeling in eerste aanleg.


ECLI:NL:PHR:2024:588