Het woord ‘kitvoegen’ komt niet voor in Van Dale

27-11-2012 Print this page

B9 11884. Vzr. Rechtbank Rotterdam, 27 november 2012, KG ZA 12-830, Kitvoegen.nl tegen  Kitvoegen-renovatie.nl (met dank aan Joost Becker, Dirkzwager).

Handelsnamen. Domeinnamen. Adwords. Eiseres Kitvoegen.nl richt zich op ‘het afdichten van voegen in de ruimste zin’ en maakt in het onderhavige geschil bezwaar tegen het gebruik van de handelsnaam en de domeinnaam Kitvoegen-renovatie.nl en het gebruik van het adword kitvoegen door  gedaagde.  De oprichter van eiseres de oprichter van gedaagde hebben in een ver verleden incidenteel samengewerkt.

De dominerende aanduiding ‘kitvoegen’ is naar oordeel  van de voorzieiningenrechter niet beschrijvend en heeft voldoende onderscheidend vermogen. Verwarringsgevaar is aannemelijk en de vorderingen worden toegewezen: Iedere inbreuk op de handelsnaamrechten van Kitvoegen.nl wordt verboden, inclusief het gebruik van de naam kitvoegen en iedere combinatie van kitvoegen en renovatie, ‘in Nederland of in enig medium gericht op Nederland, waaronder het internet’ (ook als Google Adword of als ander zoekwoord of metatag). Gedaagde dient de domeinnaam over te dragen en de correspondentie tussen gedaagde en Google over de adwords van gedaagde dient gedaagde aan de raadsman van eiseres te doen toekomen.

5.4.3. De voorzieningenrechter is van oordeel dat er geen sprake is van een beperkte beschermingsomvang van de handelsnaam kitvoegen.nl. De aanduiding ‘kitvoegen’ heeft voldoende onderscheidend vermogen (Sluis c.s. is van mening dat de naam bij het publiek niet bekend en ingeburgerd is, doch op grond van de door Kitvoegen.nl overgelegde stukken is in voldoende mate het tegendeel aannemelijk geworden) en kan ook niet als louter beschrijvend worden aangemerkt. Voor dat laatste acht de voorzieningenrechter van belang dat in het Van Dale woordenboek het woord ‘kitvoegen’ niet voorkomt. Mede gelet hierop wordt niet aannemelijk geacht dat het woord ‘kitvoegen’ een tot het publieke domein behorend zuiver beschrijvend woord is. Sluis c.s. staat weliswaar voor dat sprake is van een zuiver beschrijvend woord, doch dit heeft zij onvoldoende concreet onderbouwd. Daartegenover, uit productie 7, blad 6 (site-info van kitvoegen.nl op www.alexa.com d.d. 9 oktober 2012) van Kitvoegen.nl kan worden afgeleid dat het relevante publiek in zoekmachines op het internet ook niet zoekt op het woord ‘kitvoegen’, maar bijvoorbeeld op ‘sanitair kitten’, ‘afkitten tips’ en ‘kitrand vervangen’, om bij de website van Kitvoegen.nl terecht te komen, zodat ook in dat licht bezien geen indicatie bestaat dat ‘kitvoegen’ een afgesleten en veelgebruikte term is, maar veeleer een aanwijzing dat deze term in zekere zin origineel is. Het voorgaande geldt temeer nu aan het woord ‘kitvoegen’ de aanduiding ‘.nl’ is toegevoegd.’

‘5.5.1/3. (.. ) afhankelijk van de op die website weergegeven informatie kan de domeinnaam ‘gekleurd’ worden tot handelsnaam (…) Naast het gebruik van de domeinnaam kitvoegen-renovatie.nl in de adresbalk is gebleken dat op de website van Sluis c.s., ook nadat de sommatie van Kitvoegen.nl ertoe heeft geleid dat Sluis c.s. - uit proceseconomische motieven - wijzigingen heeft doorgevoerd op haar website, in de disclaimer nog immer herhaaldelijk worden gesproken over “kitvoegen-renovaties” en als copyright notice nog steeds wordt weergegeven: © kitvoegen-renovatie.nl. Nu dit het geval is (hetgeen onbetwist blijkt uit productie 22 van Kitvoegen.nl) en de website zonder meer een bedrijfsmatig karakter heeft, wordt het gebruik sinds begin 2012 van de domeinnaam kitvoegen-renovatie.nl door Sluis c.s., althans Van der Sluis als domeinnaamhouder, tevens als gebruik als handelsnaam aangemerkt. Dat onbetwist is gebleven dat in de metadata, ook na de doorgevoerde wijzigingen, nog steeds vermeld staat “Welkom op de site van kitvoegen en renovatie” (zie productie 23 van Kitvoegen.nl) draagt daaraan tevens bij.’

5.6.2. (…) Het verschil tussen de handelsnamen is de tussenvoeging ‘renovatie’. Deze tussenvoeging is van geheel beschrijvende aard, waarmee geen bijzonder onderscheidend vermogen wordt gecreëerd.

Spoedeisend belang: ‘het gegeven dat Sluis c.s. naar aanleiding van de sommatie van Kitvoegen.nl feitelijk deels de door Kitvoegen.nl gewenste wijzigingen heeft doorgevoerd op haar websites, doet er niet aan af dat Kitvoegen.nl (spoedeisend) belang houdt bij toewijzing van haar vorenbedoelde vorderingen. Immers, Sluis c.s. heeft steeds, zelfs op de zitting nog, geweigerd een onthoudingsverklaring te tekenen. Van die weigering gaat een reële dreiging uit dat Sluis c.s. de inbreuk zal hervatten. Daaraan doet niet af de toezegging van Sluis c.s. dat zij, voor wat betreft de inhoud, de huidige website zou willen handhaven in afwachting van de uitkomst van een te entameren bodemprocedure.’

De reconventionele vordering, tot staking van de naam kitvoegen-renovatie.nl door eiseres, wordt afgewezen, aangezien eiseres de naam kitvoegen-renovatie.nl niet als handelsnaam voert.

Lees het vonnis hier.