Onrechtmatig afbreken bedrijfsdebiet en gebruik bedrijfsgeheimen

16-01-2013 Print this page
IEPT20121114, Rb Amsterdam, FireSense v SenseTek

Verbod voor duur van 2 jaar teneinde onrechtmatig voordeel te neutraliseren. Onrechtmatig stelselmatig afbreken bedrijfsdebiet ex-werkgever. Onrechtmatig gebruik bedrijfsgeheimen. Onrechtmatig profiteren van wanprestatie.

ONGEOORLOOFDE CONCURRENTIE

Onrechtmatig stelselmatig afbreken bedrijfsdebiet ex-werkgever.
• Van onrechtmatige concurrentie door voormalige werknemers is sprake indien op stelselmatige en substantiële wijze het duurzaam bedrijfsdebiet van de ex-werkgever wordt afgebroken door deze klanten, leveranciers of personeelsleden af te nemen met behulp van kennis en gegevens die in de vorige dienstbetrekking zijn verkregen. Ook andere bijzondere omstandigheden, zoals misbruik van bedrijfsgeheimen of het doen van schadende mededelingen over de voormalige werkgever, kunnen leiden tot de conclusie dat sprake is van onrechtmatig handelen.
• dat [gedaagde 2] en [gedaagde 3] bewust Kidde hebben geïnformeerd over de relatie tussen FireSense en TD Systems. [...]. [...] hebben zich niet beperkt tot het feitelijk informeren van Kidde, maar zijn er daarnaast toe over gegaan om Kidde over te halen om, anders dan Kidde aanvankelijk van plan leek, het bestaande contract met FireSense op te zeggen en in plaats daarvan een overeenkomst te sluiten met de door hen (samen met [gedaagde 4]) op te zetten onderneming SenseTek. Dit kan niet anders worden gekwalificeerd dan het afnemen van leveranciers door misbruik te maken van kennis en gegevens die in het kader van de dienstbetrekking zijn verkregen.

Onrechtmatig gebruik bedrijfsgeheimen.
• Verder is voldoende aannemelijk geworden dat [gedaagde 2] en [gedaagde 3] gedurende hun dienstverband kopieën van bedrijfsgegevens van FireSense hebben gemaakt met het oogmerk deze te gaan gebruiken ten behoeve van hun eigen onderneming. [...] Door gebruik te maken van de bij FireSense opgebouwde expertise op dit gebied behaalt SenseTek een ongerechtvaardigd concurrentievoordeel. Verder is onweersproken gesteld dat SenseTek klanten van FireSense heeft benaderd en daarbij een prijsstelling heeft gehanteerd die net onder het niveau van FireSense zit.

Onrechtmatig profiteren van wanprestatie.
• Ten aanzien van [gedaagde 4] en SenseTek is de voorzieningenrechter van oordeel dat zij profiteren van de wanprestatie van [gedaagde 2] en [gedaagde 3] en zich (daarom) ook zelf schuldig maken aan onrechtmatige concurrentie.

IEPT20121114, Rb Amsterdam, FireSense v SenseTek