My Little Pony auteursrechtelijk beschermd

22-01-2013 Print this page
IEPT20130122, Hof Den Haag, Simba v Hasbro
(Met dank aan Susan Kaak, Ventoux)

Simba Pony II inbreukmakend op My Little Pony. My Little Pony in Nederland auteursrechtelijk bescherming als werk van toegepaste kunst; evenzeer naar recht van de Verenigde Staten, zodat aan reciprociteitstoets van artikel 2(7) Berner Conventie wordt voldaan. Hasbro originair auteursrechthebbende op grond van artikel 7 en/of 8 Aw. Simba Pony II ook onrechtmatig op grond van slaafse nabootsing.

AUTEURSRECHT - IPR

Hoger beroep van vonnis Rb Rotterdam van 30 maart 2010 (IEPT20100330). Het vonnis wordt vernietigd voor wat betreft de afwijzing van Hasbro's auteursrecht. Het Hof oordeelt dat de door artikel 2(7) BC vereiste auteursrechtelijke bescherming van My Little Pony naar Amerikaans recht voldoende is komen vast te staan. De bescherming van My Little Pony op grond van slaafse nabootsing wordt bekrachtigd.

"8.3 In Simba Pony II komen de hiervoor in rechtsoverweging 6.3 genoemde karakteristieke uiterlijke kenmerken van My Little Pony terug. Simba Pony II is immers ook een pastelkleurige speelgoedpony met een enigszins kinderlijke en mollige - niet natuurgetrouwe - proportionering met afgeronde lijnen, lange golvende, kambare haren (manen en staart) in een andere kleur met glitters, benen die vanaf kniehoogte naar onderen iets breder uitlopen, een licht opgetild voorbeen ('klaar om te spelen'), glitters, en een vriendelijke gezichtsuitdrukking (grote sprankelende ogen). De verschillen waar Simba c.s. op hebben gewezen (met name pleitnota in eerste aanleg onder 3.13) zijn naar voorshands oordeel van het hof niet relevant en niet zodanig dat zij zorgen voor een afwijkende, niet met My Little Pony overeenstemmende, totaalindruk. Dat Simba Pony II altijd met een poppetje wordt verkocht en My Little Pony nooit, zoals Simba c.s. aanvoeren, is - wat daar verder ook van zij - niet relevant; het hof verenigt zich met het oordeel daarover, en de gronden waarop dat oordeel rust, van de voorziemngenrechter in rechtsoverweging 4.9.1 van het bestreden vonnis. De conclusie is dat Simba Pony II van Simba c.s. aan My Little Pony van Hasbro c.s. is ontleend en derhalve sprake is van inbreuk."

IEPT20130122, Hof Den Haag, Simba v Hasbro