Modelrechtelijke reparatieclausule voorziet niet afwijking van bepalingen uit Merkenrichtlijn en Gemeenschapsmerkenverordening
06-10-2015 Print this pageFabrikant van reserveonderdelen en accessoires voor auto’s die zonder toestemming een merkteken op zijn waren aanbrengt, kan geen beroep doen op modelrechtelijke reparatieclausule ex artikel 14 Modellenrichtlijn en artikel 110 Gemeenschapsmodellenverordening: genoemde bepalingen voorzien niet in afwijking van bepalingen uit Merkenrichtlijn en Gemeenschapsmerkenverordening, met doelstelling om onvervalste mededinging te beschermen is reeds bij totstandkoming van die richtlijn en verordening rekening gehouden, nationale rechter kan het merkenrecht bovendien volgens vaste rechtspraak niet beperken op een wijze die verder gaat dan de beperkingen die voortvloeien uit de Merkenrichtlijn zelf.
Beschikking. Prejudiciële vraag waarmee de verwijzende Italiaanse rechter wil vernemen of een fabrikant van reserveonderdelen en accessoires voor auto’s die zonder toestemming een merkteken op zijn waren aanbrengt, een beroep doen kan doen op de modelrechtelijke reparatieclausule ex artikel 14 Modellenrichtlijn en artikel 110 Gemeenschapsmodellenverordening. Het HvJ beantwoordt deze vraag ontkennend.
De genoemde bepalingen voorzien naar het oordeel van het HvJ niet in afwijking van bepalingen uit Merkenrichtlijn en Gemeenschapsmerkenverordening nu deze slechts bepaalde beperkingen stellen aan de bescherming van modellen en het merkenrecht onverlet laten. Wat de stelling betreft, die door de verwijzende rechter is uiteengezet en door Wheeltrims wordt verdedigd, dat de Unie nagestreefde doelstelling het stelsel van onvervalste mededinging te beschermen, vereist dat de toepassing van de genoemde wordt uitgebreid tot de bescherming van merken, moet volgens het HvJ worden opgemerkt dat de Uniewetgever reeds met die doelstelling rekening heeft gehouden in het kader van Merkenrichtlijn en Gemeenschapsmerkenverordening. Bovendien kan de nationale rechter het merkenrecht naar het oordeel van het HvJ volgens vaste rechtspraak niet beperken op een wijze die verder gaat dan de beperkingen die voortvloeien uit de Merkenrichtlijn zelf.
IEPT20151006, HvJEU, Ford v Wheeltrims