Gedeeltelijke rectificatie: geraadpleegde deskundige niet juist geciteerd in artikel over Iraanse marmerwinning
26-01-2024 Print this page
Aan het FD komt een grote mate van vrijheid van meningsuiting toe: [eiser] is een publiek figuur en samen met B&S ten tijde van de publicatie van de artikelen onderdeel van het publiek debat. 2 november artikel FD niet onrechtmatig jegens [eiser]: uitingen vinden voldoende steun in de feiten. FD is zorgvuldig omgegaan met vertrouwelijke informatie. Sprake van hoor en wederhoor. Portretrecht [eiser] niet geschonden. 3 november artikel FD deels onrechtmatig jegens [eiser], rectificatie toegewezen: citaat [naam 13] vindt onvoldoende steun in de feiten. Verwijzing naar schadestaat voor materiële schade van [eiser] toegewezen: [eiser] heeft gesteld dat hij inkomsten is misgelopen en extra kosten heeft moeten maken als gevolg van de publicaties. Overige vorderingen afgewezen: rectificatie van het onrechtmatige onderdeel van de publicatie zal voldoende tegemoetkomen aan de belangen van [eiser].
PUBLICATIE
[eiser] maakt bezwaar tegen twee artikelen in het FD. De artikelen gaan over een investering van [eiser] in Iraanse marmermijnen in het licht van mogelijke risico’s voor aandeelhouders van de onderneming waarvan hij grootaandeelhouder is, B&S. B&S is onder meer leverancier van het Amerikaanse leger. De artikelen gaan over de bekendheid van aandeelhouders van B&S met de investering van [eiser] , en mogelijke risico’s van deze investering in verband met schending van sanctieregels die golden ten aanzien van Iran.
[eiser] heeft geen belang om zich te verzetten tegen het gebruik van de portretfoto bovenaan het 2 november artikel. Deze zakelijke foto is gebruikt bij eerdere publicaties en is ook gemaakt voor het gebruik van publieke uitingen. Dit gebruik levert geen schending van het portretrecht van [eiser] op.
De rechtbank maakt bij de beoordeling een afweging tussen de vrijheid van meningsuiting van het FD en het recht op eerbieding van de persoonlijke levenssfeer van [eiser] en concludeert dat het FD mag publiceren over mogelijke risico’s voor aandeelhouders van B&S als gevolg van investeringen in het verleden van [eiser] in Iran. Daarmee is het artikel van 2 november 2022 rechtmatig. Het artikel van 3 november 2022, is gedeeltelijk onrechtmatig omdat niet kan worden vastgesteld of de door het FD geraadpleegde deskundige juist is geciteerd. Voor dat deel zal het FD een rectificatie moeten plaatsen.