Auto Smink maakt inbreuk op handelsnaam Smink Auto’s

11-08-2020 Print this page
IEPT20200806, Rb Noord-Nederland, Smink Autos v Auto Smink
(Met dank aan Gertjan van den Hout, NORD Advocaten)

Gebruik handelsnaam Auto Smink maakt inbreuk op handelsnaam Smink Auto’s: handelsnamen wijken onvoldoende af en hiervan is verwarring te duchten. Smink Auto’s heeft een ouder recht. Beroep van Auto Smink op nawerking slaagt niet. Ook het beroep op rechtsverwerking mag Auto Smink niet baten.

 

HANDELSNAAMRECHT

 

Kort geding. Smink Auto’s exploiteert sinds 2010 een bedrijf in Hoogeveen op het gebied van inkoop en verkoop van auto’s. Auto Smink drijft sinds voorjaar 2020 eenzelfde soort bedrijf, ook in Hoogeveen. Voorafgaand aan dit kort geding heeft de laatste het gebruik van de handelsnaam Auto Smink gestaakt.

 

Smink Auto’s vordert onder meer dat de voorzieningenrechter Auto Smink gebiedt zich te onthouden van het gebruik van de naam “(Auto) Smink” en baseert haar vorderingen op artikel 5 Hnw.

 

Auto Smink stelt dat zij de naam al sinds 1994 gebruikt. Naar het oordeel van de voorzieningenrechter is het gebruik van de naam Smink tot begin 2020 in een andere handelsnaam welke Auto Smink eerder gebruikte, echter van minimaal belang en zijn andere elementen in deze handelsnaam als kenmerkender aan te merken. Smink Auto’s gebruikt de handelsnaam al sinds 2010 in ongewijzigde vorm en heeft een ouder recht.

 

Het beroep van Auto Smink op nawerking slaagt niet. Zij stelt dat zij met haar autobedrijf bekend staat onder de naam “Smink”, maar de voorzieningenrechter is van oordeel dat er geen sprake is van nawerking De omstandigheid dat gedaagde sub 2 in het verleden onder zijn eigen naam met een partner een autohandel dreef betekent niet dat hij een ouder recht op het gebruik heeft dan eiseres. Na beëindiging van de samenwerking heeft gedaagde de zaak verder gedreven onder een andere naam (AJS Auto’s). Gedaagde heeft niet aannemelijk gemaakt dat haar oudere handelsnaam Smink nu nog bekendheid geniet.

 

Ook het beroep op rechtsverwerking wordt door de voorzieningenrechter verworpen. Dat Auto Smink de naam Smink eerder in kleinere letters in haar logo had staan en dat dat toen door Smink Auto's gedoogd werd, maakt niet dat zij nu niet kan optreden tegen de naam Auto Smink. Smink Auto’s stelt dat er toen geen of in veel mindere mate sprake van verwarringsgevaar was, terwijl dat nu wel is, zoals ook is gebleken uit de overgelegde producties. 

 

IEPT20200806, Rb Noord-Nederland, Smink Autos v Auto Smink

 

Kopie originele vonnis