Hotelgift heeft van zichzelf vrijwel geen onderscheidend vermogen

05-03-2026 Print this page
IEPT20260226, Rb Amsterdam, Experiencegift v Hotelgiftcard
(Met dank aan Susanne Bijvank, Jeroen Boelens en Jesper Vrielink, CMS)

Experiencegift (sinds 2013) verkoopt via hotelgift.com cadeaukaarten voor hotelovernachtingen en stelde dat Hotelgiftcard (sinds 2021) met haar naam inbreuk maakt op haar handelsnaam (art. 5 Hnw). De rechter oordeelt dat “Hotelgift” grotendeels beschrijvend is voor het cadeau doen van een hotelovernachting en daardoor weinig onderscheidend vermogen heeft. Het woord “card” voegt nauwelijks onderscheid toe. Experiencegift toont niet aan dat de naam door gebruik voldoende onderscheidend is geworden, waardoor juridisch onvoldoende verwarringsgevaar bestaat. In reconventie stelde Hotelgiftcard dat Experiencegift klanten geld teruggeeft voor reviews, maar ook die vordering wordt afgewezen. Experiencegift betaalt €18.925 proceskosten; Hotelgiftcard €1.366.

 

HANDELSNAAMRECHT - BESCHRIJVENDE WOORDEN

Experiencegift biedt sinds 2013 cadeaukaarten aan waarmee de ontvanger een hotelovernachting kan boeken via hotelgift.com. Hotelgiftcard biedt idem aan sinds 2021 via hotelgiftcard.com. Met een beroep op artikel 5 Hnw vordert Experiencegift staking op basis van haar handelsnaam.


Uit de overlegde producties komt naar voren dat de naam Hotelgift niet consequent op eenduidige wijze wordt gebruikt. De wijze waarop zij deze naam gebruikt heeft wel invloed op de omvang van de bescherming. Beide namen stemmen grotendeels overeen, het woord "card" heeft in deze context vrijwel geen onderscheidend vermogen.


Voorop staat dat Hotelgift beschrijvend is voor de diensten die Experiencegift aanbiedt, namelijk eenvoudig een hotelovernachting cadeau doen (gift). In deze context heeft de naam Hotelgift van zichzelf dan ook vrijwel geen onderscheidend vermogen. Andersom betekent dit dat bij het voeren van een handelsnaam die gering afwijkt op zichzelf weinig verwarringsgevaar te duchten is. Het is aan Experiencegift om aannemelijk te maken dat er toch voldoende onderscheidend is verkregen. Daarin slaagt zij niet.


Experiencegift heeft aangevoerd dat verwarringsgevaar kan worden afgeleid uit de omstandigheid dat honderden klanten zijn die de ondernemingen daadwerkelijk door de war hebben gehaald. Echter dat is geen verwarring in de zin van 5 Hnw, er is daarvoor nodig dat een handelsnaam wordt gevoerd met onderscheidend vermogen.

 

In reconventie
Hotelgiftcard heeft aangevoerd dat Experiencegift onrechtmatig jegens haar handelt door in ruil voor beoordelingen haar klanten een deel van het aankoopbedrag terugbetaald. Aankoopbeslissingen van consumenten worden aantoonbaar beïnvloed door beoordelingen, hiermee leidt een gemiddeld waarderingscijfer tot een ongerechtvaardigd concurrentievoordeel. De vorderingen worden afgewezen.


Voorzieningen worden geweigerd en Experiencegift wordt in de proceskosten in conventie veroordeeld: €18.925. Hotelgiftcard in de proceskosten van €1.366.

 

Lees hier kopie van oorspronkelijke uitspraak