IEPT20260311, Rb Den Haag, Quantum v Quantum Delta NL en House of Quantum
(Met dank aan Evelien Huberts, Mathijs Peijnenburg en Maarten Haak,
Hoogenraad & Haak)
Quantum is houdster van het Uniewoordmerk QUANTUM voor vastgoed- en financiële diensten. QDNL bevordert kwantumtechnologie en biedt via House of Quantum faciliteiten zoals werkruimtes en labs voor startups. Volgens de voorzieningenrechter zijn deze diensten soortgelijk aan vastgoeddiensten. Het gebruik van ‘Quantum’ levert visuele en auditieve overeenstemming op en kan tot verwarring leiden. QDNL moet de merkinbreuk staken op straffe van €5.000 per dag(deel) en betaalt €16.049,30 proceskosten.
MERKENRECHT
Quantum houdt zich bezig met ontwikkeling en realisatie en beheer van vastgoedprojecten en vermogensbeheer in Duitsland, Oostenrijk en Nederland. Zij is houdster van Uniewoordmerk QUANTUM. QDNL is in 2020 opgericht en bevordert ontwikkeling en toepassing van kwantumtechnologie; tot haar taken hoort het verdelen van een overheidssubsidie van 615 miljoen euro. House of Quantum is in 2021 opgericht en stelt bedrijfsfaciliteiten waaronder lab-experimenteer-werkplekken voor startups met kwantumexpertise, waaronder flex-plekken, kantoor-vergaderruimten en een restaurant. House of Quantum heeft vrijwillig de klassen beperkt en de aangeboden de website aan te passen. QDNL stelt dat in dit geval Quantum beschrijvend is.
Voor inbreuk ex 9 lid 2 sub b UMVo is verweer gevoerd. Het Quantum-merk staat ingeschreven voor vastgoed(financiële) diensten, terwijl QDNL zich volledig richt op kwantumtechnologie, het gaat echter niet om de sectoren of doelgroep. QDNL biedt in de hotspots faciliteiten aan die nodig zijn, zoals werkruimtes en dus aantrekken, inrichten en verhuren van vastgoed én 'business and funding'. Dit zijn een soortgelijke diensten. Het enige (en dus dominante)deel van het merk is overgenomen. Er is dus sprake van visuele en auditieve overeenstemming. Het Quantum merk is niet beschrijvend. Dat er geen verwarringsgevaar is nu QDNL zich alleen richt op wetenschappers, startups en bedrijven in de kwantumtechnologie, volgt de voorzieningenrechter niet. Tot het publiek van Quantum behoort ook de meer specifieke doelgroep van QDNL.
QDNL dient EU-inbreuk op het Quantum-merk te staken op last van een dwangsom van €5.000 per dag(deel) en veroordeling in de proceskosten €16.049,30.
IEPT-versie volgt later
ECLI:NL:RBDHA:2026:5411
Kopie van oorspronkelijke uitspraak